neděle 20. prosince 2009

Medicinman dělá svíčičky

Jako už několik let předtím, i tentokráte jsem se rozhodl pro vánoční šetření své peněženky tím, že příbuzným zrobím domácí osvěcovadla, čili svíčky. Po několika kombinacích a experimentech vyrábím svíčky voskofelové, které jsou poměrně unikátním hybridem a zatím jsem nezaslechl o nikom jiném, kdo by je dělal (kdyby se někdo takový našel, ať se ozve a porovnáme svoje zkušenosti). Rozhodl jsem se také se podělit o svoji recepturu, ať si může každý vyzkoušet uvařit osvěcovaldo podomácku. Dokonce mám i obrázky :) Pro zobrazení obrázku v celé velikosti na něj klikněte.

Nejprve potřeby: nutně potřebný je jak svíčkový gel tak vosk (je možné použít i vosk odkrájený ze svíčky, ale je to šílený opruz a vosk při tuhnutí dělá vločky). Obojí je k dostání v uměleckých potřebách, vosk doporučuji koupit "granulovaný" který původně vůbec není určený k odlévání svíček, ale funguje tak perfektně. Dále barvivo do svíček, ten malý pytlík, který se dostane koupit dokonale postačí na mnoho let, jelikož barví lidově řečeno jak sviň. Dále jsou zapotřebí nějaké knoty. Je možné použít jak normální knot, tak už knoty předpřipravené určené přímo pro gelové svíčky, které doporučuji, jelikož manipulace s nimi je mnohem jednodušší a protože normální knot se mnohem více hodí na jiné druhy svíček. Dále potřebujete skleničky, které vydrží nějakou teplotu, tentokráte vás nasměruji do všem známého obchodu IKEA, kde jsou k dostání silnostěnné skleničky pro tento účel perfektní.
Dále potřebujete nějaké pomůcky: starý nůž, kterého vám nebude líto (na řezání gelu nebo vosku), zavařovací sklenice na rozpouštění, hrnec na vodní lázeň, starou utěrku (taktéž do vodní lázně), ostré nůžky (na stříhání knotů, upozorňuji že je nutné mít je ostré) a doporučuji pořídit si taktéž dlátko, které vám ohromně usnadní život.
Photobucket
Na obrázku nahoře vidíte potřeby pro svíčkaření. Většinu asi poznáte i z mého předchozího popisu, kromě toho dřevěného tentononcu, což je ono zmiňované dlátko a skleničky, která obsahuje vonný olejík (volitelný doplněk).

Nyní k postupu: jak vosk tak gel natrhejte (v případě gelu) nebo nastrouhejte/nasypte (vosk, když ho máte ve formě svíce/granulí, ve strouhání je neocenitelné dlátko) do zavařovacích sklenic. Je dobré udržet si co nejmenší velikost jednotlivých kousků, ať se rychleji rozpustí.
Photobucket
Na obrázku nahoře vidíte zleva: naškrabaný vosk, natrhaný gel a granulovaný vosk.

Dále přistoupíme k barvení. Barvit doporučuji opradu s mírou, jelikož barviva jsou opravdu velmi silná. Když naškrábete pár vloček, bude to stačit. Opět je neocenitelným pomocníkem dlátko.
Photobucket
Na obrázku vidíte jednak detail dlátka, jednak mé zručné ručky a jednak kostičku barviva. Opravdu je velmi silné, může zbarvit vosk či gel až skoro do černa.

Dále je nutné si připravit vodní lázeň. Použijte nějaký starý hrnec dost velký na dvě až tři zavařovací sklenice (nebo kolik právě používáte) a na jeho dno položte poskládanou starou utěrku, je totiž důležité aby se sklenice nedotýkaly dna. Pak hrnec napusťte vodou, zhruba tak do třetiny až poloviny výšky nejnižší sklenice, ovšem počítejte s tím, že sklenice budou mít tendence vyplavávat, takže méně je někdy více. Následuje ilustrace jak by takový hrnec měl vypadat:
Photobucket

Nyní, když se nám substance rozpouštějí si připravíme skleničky. Knot postavíme do skleničky a zajistíme ho dvojicí špejlí (ideální jsou špejle rozdělené na třetiny), které spojíme dohromady nějakou papírovou lepící páskou, pro snadnou manipulaci. Toto uspořádání vám ušetří mnoho nervů při odlévání a zajistí knot v jeho poloze. Následuje obrázek připravené skleničky.
Photobucket

Když se nám vše uspokojivě rozpustí (vosk se rozpustí mnohem rychleji než gel a je mnohem řidší), tak můžeme začít s litím. Je nutné postupovat opatrně, protože sklenice jsou docela horké, ale také rychle, aby nám substance -zejména gel- neztuhly při lití. Sklenici držte co nejvíce u dna, abyste dosáhli vyší přesnosti, lijte přesně a stále, ale hlavně nepřelijte :) Lijeme nejprve vosk a potom gel, který je hustší a podle poměru vytváří zajímavé obrazce (vosk obklopí gel a někdy v něm nechá různá okénka). Nemám obrázek lití přímo voskogelové svíce, ale princip je pořád stejný, na následujícím obrázku vidíte lití vosku.
Photobucket

Po nalití necháme svíčky tuhnout, ale pozor! Nesmíte je nechat v chladu, jinak se ve vosku utvoří nepěkné deformace a krystalky. Svíčky nechte pomaličku tuhnout při pokojové teplotě, jakmile zatuhne vosk je možné je přestěhovat a nechat dotuhnout. Když svíčky ztuhnout, nůžkami zkrátímeknoty na přijatelnou hodnotu. Následují dva obrázky svíček těsně po slití, první je čirý vosk s modrým gelem, druhé dvě červený vosk s tímtéž gelem.
Photobucket
Photobucket

Žádné komentáře:

Okomentovat